Hale namiotowe kojarzone są z konstrukcjami tymczasowymi, które z definicji mają być tanie.
Analizując ofertę rynkową hal namiotowych można zauważyć bardzo duże różnice cenowe z pozoru bardzo podobnych konstrukcji.
Pytanie brzmi czym w istocie różnią się najtańsze konstrukcje hal namiotowych, dostępnych na rynku od rozwiązań oferowanych przez renomowanych producentów?
Diabeł zawsze tkwi w szczegółach i podejmując decyzję o zakupie hali namiotowej warto wiedzieć co realnie wpływa na jakość i cenę hali namiotowej.
Na gruncie prawa hale namiotowe traktowane są jako konstrukcje nietrwałe i niektórzy producenci oferują tanie hale namiotowe nazywając je sezonowymi.
Nazwa ma wprost wynikać z faktu, iż dopuszczalne obciążenia śnieżne i wiatrowe dla hali „sezonowej” są najniższe z możliwych i w związku z tym producent zaleca demontaż hali na okres zimowy.
Tanie, sezonowe hale namiotowe różnią się znacząco od wieloletnich konstrukcji.
Sezonowe hale mają często konstrukcję szkieletu opartą na najtańszych i najmniej wytrzymałych elementach. W przypadku silnego, porywistego wiatru lub obfitych opadów śniegu na terenach podgórskich – „w trakcie sezonu”, sezonowa hala namiotowa może okazać się delikatnie mówiąc nietrafionym rozwiązaniem.
W ofercie Pol-Planu są wyłącznie hale namiotowe dostosowane zgodnie z prawem budowlanym do lokalnej strefy śnieżnej i wiatrowej. Są to konstrukcje wieloletnie (gwarancja 48 miesięcy, trwałość obliczeniowa minimum 10 lat) oparte na sprawdzonych, atestowanych rozwiązaniach.
Wśród realizacji Pol-Planu są hale namiotowe dla klientów ze Szwecji i Norwegii gdzie wymagane obciążenia śnieżne wynoszą nawet 300 kg/m2.
Modułowy szkielet hali z aluminiowych profili zapewnia wymaganą trwałość i wytrzymałość, a jednocześnie jest lżejszy i lepiej zabezpieczony przed rdzą od konstrukcji stalowych. Hale namiotowe Pol-Planu są w pełni funkcjonalną alternatywą dla tradycyjnie budowanych hal magazynowych, a dzięki lekkiej konstrukcji są rozwiązaniami mobilnymi – czas montażu i demontażu to 1 – 3 dni.
Normy w projektowaniu i atestowane materiały gwarancją bezpieczeństwa.
Najbardziej istotną kwestią z punktu widzenia klienta jest weryfikacja norm zgodnie, z którymi została zaprojektowana hala. „Tańszy” projekt hali wykonany niezgodnie z obowiązującymi normami wiąże się bezpośrednio z zagrożeniem bezpieczeństwa i grozi katastrofą budowlaną. Aktualna, obowiązująca norma to PN-EN 13782:2015-07 – wersja angielska.
Masowa, zautomatyzowana produkcja elementów hali zgodnie z obliczeniami zawartymi w dokumentacji technicznej dla konkretnej hali, zapewnia wysoką i powtarzalną jakość i wytrzymałość w przeciwieństwie do często „chałupniczo” spawanych, tanich rurek stalowych.
Na każdym etapie produkcji hal namiotowych wdrożone są mechanizmy kontroli jakości. Wszystkie materiały wykorzystane konstrukcji namiotu halowego są certyfikowane.
Materiały plandekowe z PCV wykorzystywane jako poszycie hal namiotowych to wyłącznie najwyższej jakości tkaniny europejskich firm SATTLER i HEYTEX posiadające wszystkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa, trudnopalności.
Wykwalifikowana kadra pracowników jest warunkiem utrzymania wysokiej jakości produktów.
Pol-Plan inwestuje w pracowników, zapewniając im atrakcyjne wynagrodzenie, komfortowe warunki pracy, szkolenia zawodowe. Przekłada się to na jakość hal namiotowych.
Warto zadać sobie pytanie czy bardzo atrakcyjna, „dumpingowa” cena hali namiotowej nie wynika z niskich płac pracowników i jak może się to przełożyć na jakość. Bez zgranego zespołu doświadczonych pracowników trudno budować firmę z renomą na europejskim rynku.
Także w przypadku montażu hali procentuje wieloletnie doświadczenie pracowników, którzy są w stanie dotrzymać deklarowanego terminu nawet w trudnych warunkach pogodowych.
Wielu klientów boleśnie doświadcza rozdźwięku pomiędzy deklarowanym, a realnym terminem montażu decydując się na najtańszą ofertę na rynku.
Jakość kosztuje i decydując się na zakup hali namiotowej warto zdawać sobie sprawę co może kryć się za jej niezwykle niską ceną.